Изчезването на бившия шеф на ДАНС Петко Сертов се свърза от редица коментатори с енергийни интереси. Случаят постави много въпросителни и отвори стари страници. Сред тях и твърдението, че още през 1969 г. проучвания са показали, че на територията на България има залежи от 400 милиона тона нефт и стотици милиарди кубически метри газ.
Твърди се, че проучвания са показали още 1969 г., че на територията на България има
залежи от 400 милиона тона нефт и стотици милиарди кубически метри газ.
"Има подобни данни, но точно за такива количеството едва ли става въпрос. Почти цялата Северна България е изследвана още 70-80 години и показва, че в офшорната зона в териториалните води на Черно море има наличие на газ и евентуално на петрол”, коментира в "Здравей, България” депутатът от ГЕРБ Валентин Николов.
"Още в миналото Народно събрание бях един от активните депутати, които направиха промени в Закона за обществените поръчки, за да може да се започне работа върху находището „Хан Аспарух”. Има вероятност там да има някакви количества газ”, заяви от своя страна депутатът от БСП Таско Ерменков.
"Въпросът е до колко икономически целесъобразно и изгодно е добивът на такъв ресурс. Друго важно нещо е дали там, където ресурсът е наличен, няма да причини щети на селскостопанските земи. Всеки сондаж и след това добив на петрол и газ води до съответното унищожаване на реколтата”, поясни Ерменков.
"Да живеем в чиста природа и без никакъв риск, но гладни, също не е алтернатива”, допълни Валентин Николов.
Относно добива на шистов газ, Таско Ерменков заяви, че няма 100-процентова убеденост, че той може да бъде добиван по екологично безопасен начин. От тази гледна точка той смята, че рискът не е контролиран, а висок и е против технологията, по която се добива.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг