Гръцките фермери блокират българо-гръцката граница през януари и февруари почти всяка година, а от 2009 г. България всеки път сезира Брюксел заради нарушеното право на свободно движение. Това припомни в ефира на Би Ти Ви министърът на транспорта Ивайло Московски.
"През януари и февруари гръцките фермери нямат какво да правят и тогава поставят прекалено големи искания към правителството си и като не ги изпълнят, блокират границата с България," възмути се министърът и добави, че протестите срещу собственото правителство биха били по-ефективни, ако се блокират големи инфраструктурни обекти в самата Гърция като пристанища, летища, метрото.
Ако се протестира срещу решения на Брюксел, те биха били чути по-добре, ако се спре комуникацията с Италия, препоръча министърът.
Московски изтъкна, че всяка блокада е струвала на икономиката по около 10 млн. лв., но тази година загубите ще са по-големи заради продължителността на блокадата, прогнозира той.
По думите му 6-7 хил. превозвачи са бедствали с дни, докато протестиращите фермери са били не повече от 120 - 130 души.
"Нямаме отговор от Брюксел, според тях това е локален проблем и призивът беше да го решим на място", каза министърът. Според него обаче проблемът е международен, защото е блокиран европейски транстпортен коридор.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг