Това става ясно от доклад на икономистите на Международния валутен фонд (МВФ).
Икономистите на МВФ Михаел Кумхоф и Дирк Мюир са разработили няколко сценария за развитие на ситуацията на пазара на петрола и в световната икономика.
Най-мекият сценарий предвижда ръст на цените на петрола "само" с 300% за 20 години заради рязкото свиване на предлагането. Но съществува и апокалиптичен сценарий: предлагането рязко и бързо се свива, а цените нарастват с 400%, а след това за 20 години – с 1400%. Това ще преобърне световната икономика с главата надолу и ще вкара САЩ и Европа в дълбока криза.
Страните износители ще се позлатят, но тяхната икономика ще страда от "холандска болест", а валутата им постоянно ще поскъпва, убивайки националното производство и непетролния износ.
Изход от задънената улица на практика няма. Цените ще растат при всички положения, въпросът е колко бързо.
Целият проблем както винаги е икономически, в баланса между търсенето и предлагането. През последните десет години цените на петрола бързо и устойчиво растяха. Това беше свързано с фундаментални фактори: постоянно растеше търсенето на петрола от страна на развиващите се страни, а добивът на нефт беше в стагнация.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг