Хиляди гръцки фирми са регистрирани в България, но съществуват само на хартия и са основани единствено с цел избягване на данъци. Това показват данни от проучване на Университета в Бристол, цитирано от в.”Катимерини”.
Според данните у нас има 14 000 компании с гръцка собственост, но едва 3000 развиват реална дейност.
Вестникът посочва, че миграцията е започнала няколко години преди началото на кризата от 2008 г. и е достигнала своя пик след „спасяването” на южната ни съседка и тежките условия, наложени от кредиторите й. Именно заради това и в началото процесът на навлизане на банки и строителни компании в България се е разглеждал като инвестиция в растящ пазар, докато сега гърците говорят за изтичане на капитал през северната граница.
Към момента бизнесмените с фирми у нас заобикалят наложените ограничения на паричните потоци, като могат да теглят произволни суми пари от гръцки банкомати с българските си банкови карти. Избягват се и пътните данъци за фирмените коли. Освен това, плоският данък у нас значително по-малко натоварва бизнеса.
Собствениците на фирми в Гърция се оплакват, че държавата не е на тяхна страна и през последните години се въвеждат нови и нови данъци и такси.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг