Директорът на Агенцията Теменужка Петкова представи доклад пред парламентарната комисия, проверяваща фактите около ядрения проект. Депутатите от комисията за проверка на фактите за проекта „Белене" ще изслушат бившите шефове на НЕК Любомир Велков и Мардик Папазян заради доклада на държавната финансова инспекция. „Законът за обществените поръчки не допуска такава възможност – след като е преминал етапът на процедурата на преговорите с цел сключване на договор, да се продължат преговорите с един потенциален изпълнител на обществена поръчка. Категорично можем да кажем, че договор, сключен след проведена обществена поръчка във връзка с АЕЦ Белене, няма. Тези преговори са продължили до март 2012 година на практика. Не е договорен един от основните параметри на този договор – формулата за ескалация, от която всъщност ще зависи каква ще бъде цената на АЕЦ Белене", каза Петкова.
Според доклада двамата шефове са подписвали договори, без да имат нужното разрешение от министъра на икономиката.
„Едно от най-сериозните нарушения е непровеждането на процедура за възлагане на обществена поръчка при наличие на всички законови основания за това при отстраняването на оборудването от площадката на АЕЦ Белене, което е възложено пряко на Атомстройекспорт. Там са похарчени над 101 млн. евро, без да е проведена обществена поръчка. Отговорността за тези нарушения е на главния изпълнителен директор на НЕК по това време – Велков, и изпълнителния директор на НЕК Папазян", обясни шефката на ДФИ.
Пред депутатите в залата тя обясни, че продажбата на активи в едно търговско дружество, където едноличен акционер е държавата, когато се извършват такива продажби е задължително условие да е налице разрешението на принципала. На 28 ноември 2007 година главният изпълнителен директор на НЕК Антон Велков и изпълнителният директор Мардик Папазян са подписали рамков договор. В договора е казано, че оборудването ще бъде изкупено. Към датата на подписването на рамковото споразумение обаче такова разрешение не е налице, каза Петкова.
Петкова представи данни, според които 300 млн. лева, отпуснати от МС за създаване на проектна компания между НЕК и инвеститора RWE, са изхарчени за покриване на задължения към „Атомстройекспорт" и за покриване на текущите разходи на компанията. Според червения депутат и бивш енергиен министър Петър Димитров два от докладите на ДФИ се разминават.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг