Това е констатирала в доклада си британското фирма “НЕРА Икономик Консултант“, наета да анализира регионалния енергиен пазар от консултанта на “Българския енергиен холдинг“ за рентабилността на АЕЦ “Белене“ - банката HSBC. (документът в превод на български бе публикуван в “Правен свят“).
В него се посочва, че предвид дългосрочността на изпълнение на проекта за строеж на АЕЦ “Белене“, има вероятност да се появят нови технологии, които да могат да произвеждат електричество в търговски мащаби на по-ниски цени от сегашните атомни генератори или другите въглищни, газови и възобновяеми технологии. Развитието на възобновяемите енергийни източници в страната, съгласно евроангажиментите й също застрашава ядрения проект, смятат специалистите от НЕРА.
Експертите подчертават също, че българската енергийна система разполага с инсталирани мощности с общ капацитет от около 12 гигавата (GW), състоящи се от ядрена (2 GW), водноелектрическа (3 GW) и въглищна мощност (5.5 GW), а върховото потребление е от едва около 7 GW, посочва още докладът. Така се потвърждават и други анализи, че в България има свръхмощности, чието производство може да се реализира само чрез износ в региона.
В същото време обаче България не е единствената държава в Югоизточна Европа, която обмисля ново ядрено развитие, посочва консултантът. Той дава за пример първата турска ядрена централа “Аккую“, която трябва да влезе в експлоатация през 2019 г. с капацитет от 1200 MW. Тя ще бъде построена и ръководена от руската фирма “Росатом.“ Според сведенията на НЕРА Турция е близо до подписването на договор за строеж на втора ядрена централа на черноморския бряг. Първоначалните планове за договор с японската фирма “Токио Електрик“ пропадат след аварията в АЕЦ “Фукушима“, но има сведения за интерес от страна на други фирми, които искат да се впуснат в това рисковано начинание, въпреки че не е определена начална дата. Отделно Румъния, която има 1.3GW ядрени производствени мощности в АЕЦ “Черна вода“, обсъжда да удвои този капацитет чрез пускане в експлоатация на още два реактора до 2019 г., пише в доклада.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни