Идват промени в нашата общност. Ще работим заедно, за да съберем парчетата от пъзела за по-добра България. Досега фондацията работеше тихо, като създаваше условия за хората с визия. Но времената се променят и ние също. От днес повече няма да бъдем толкова тихи. Вече ще празнуваме успехите и ще ви подкрепяме не само с финансиране, но и като ви свързваме помежду ви и огласяваме широко постиженията ви. Време е да бъдем шумни и горди. Това заяви президентът и главен изпълнителен директор на "Америка за България" Нанси Шилър. по време на първия по рода си форум, на който се срещат представители на всички проекти, подпомогнати през годините
Изцяло нова визия и енергия за развитие беше представена днес от ръководството на Фондация "Америка за България". Първата новост е, че на новата си уеб страница фондацията вече ще публикува историите на успешните проекти, които се реализират с финансовата й помощ, пише "Дневник"
Насред цялата дезинформация в общественото пространство "Америка за България" ще отстоява прозрачността в работата си и всичките й дейности ще бъдат публични, заяви Нанси Шилър. "Но прозрачността не означава, че ще отговаряме на почти ежедневните атаки върху нашата работа и на нашите партньори. На моменти е болезнено да замълчим, но да отговорим означава да дадем живот и легитимност на лъжите, които разпространяват различни медии", коментира изпълнителният директор.
Сред гостите на днешния форум имаше представители на над 600 бивши и настоящи партньори на организацията. Целта е създаването на мрежа между различните сектори, но от хора, еднакво ангажирани и заинтересовани от развитието на България, коментира президентът на фондацията Нанси Шилър. За самата нея това е мисия от вече 25 години. Време е усилията на тези хора да се обединят в своеобразна общност на "Америка за България" каза тя.
"Повечето хора не осъзнават дълбочината и мащаба на програмите на фондацията. Независимо дали преди сте работили с Фондация "Америка за България" или сте наш партньор в момента, не е ли вдъхновяващо да видите колко много съмишленици, хора точно като вас, работят за една по-добра България? Искам да ви приканя да помислите за всички креативни начини, по които бихте могли да работите заедно, да съчетаете уникалните си таланти, независимо дали това ще стане във вашето село, малък или голям град или в национален мащаб", призова Шилър.
Слоганът "Американският оптимизъм среща българския потенциал" заляга в новата идентичност на най-голямата благотворителна организация в България. И американският оптимизъм и българският потенциал са неоспорими, каза още Шилър. "Когато двете се срещнат, това е победа за всички", убедена е тя.
Фондацията, която е независима от правителството на САЩ и неполитическа, е създадена през 2009 г. с част от средствата от Българо-американския инвестиционен фонд от 1992 г. Тогава САЩ отпуска пари и основава десетина такива фонда за изплуващите от комунизма държави в Европа, но българският остава най-успешният до днес.
Началният капитал за България е 55 млн. долара, като освен в бизнеса той се инвестира и в създаването на Българо-американска кредитна банка (БАКБ). Заедно банката и инвестиционният фонд влагат средства в над 5000 фирми в България. Най-голяма част от средствата - над 108 млн. долара одобрени - са в сферата на образованието.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг