Народното събрание отхвърли включването на темата за споразумението за Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) в Годишна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз.
Такова предложение отправи бившият външен министър и настоящ депутат от БСП Кристиан Вигенин, а днес темата бе повдигната от независимия депутат Велизар Енчев. Въпреки това мнозинството в зала не се съгласи и подобен дебат около ТПТИ поне засега няма да се провежда в българския парламент.
Има едно актуално събитие, което пряко засяга българския парламент - писмото на унгарския парламент от 10 март, в което унгарските парламентаристи призовават всички свои европейски колеги да проведат дебат около потенциалните екологични, икономически и социални предимства и недостатъци на Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ). Той цитира голяма част от писмото на унгарския парламент и обясни, че то е изпратено до всички парламенти на страните в Европейския съюз. В него унгарците изразяват своите опасения от споразумението и призовават всички парламенти в ЕС за дебат.
В подкрепа на това се обяви и депутатът от БСП Георги Божинов, както и лидерът на "Атака" Волен Сидеров. Председателят на комисията по външна политика Джема Грозданова пък обясни защо такава точка не трябва да се включва в Годишната програма на НС по въпросите на ЕС.
Това е огромно споразумение, в много голям обем, включени са регулации и уеднаквяване на стандарти, специален трибунал за уреждане на спорове, изброи Грозданова. Тя коментира, че това споразумение е започнало да се обсъжда през 2013, имало е намерение да се завършват през 2015, но няма да се завършат. Преговорните досиета не са отворени, има възникнали хиляди въпроси, каза Грозданова. Тя обяви, че през 2014 година ЕК прави проучване и излиза, че има над 150 000 забележки и въпроси от всички държави около ТПТИ, включително и 176 от България.
Преговорите няма да приключат през 2015 година, аргументира се Грозданова защо точката не трябва да влиза в програмата за 2015 година. Тя каза още, че когато споразумението бъде подписано, то ще бъде подложено на ратификация в националните парламенти и всички въпроси ще могат да се повдигнат тогава. Освен това, досиетата са затворени и съответно няма как да се дебатира по тях.
"Това бяха аргументи защо ТПТИ трябва да се включи", отвърна Кристиан Вигенин. Според него е непонятна логиката да се изчака подписване и ратификация, тъй като смисълът е именно да се подсили националната позиция преди подписването. ТПТИ е приоритет на ЕК, в момента с него се занимават 17 или 18 комисии и българският парламент дължи по-отворен подход, обяви Вигенин.
Този въпрос е на второ място по важност след събитията в Украйна в момента в Европа, каза и Велизар Енчев, който остана изумен, че според Грозданова ТПТИ не трябва да се включи в програмата.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг