27 Ноември, 2024

Пеевски напуска България, дубайци влизат в Борда на "Булгартабак"

Пеевски напуска България, дубайци влизат в Борда на "Булгартабак"

Агенцията по вписванията отказа да впише в Търговския регистър новото ръководство на "Булгартабак холдинг", което беше избрано на общо събрание на акционерите на дружеството, провело се на 31 март тази година.

На него беше взето решение бордът на директорите на холдинга да бъде увеличен от трима на петима души, като първо бъдат освободени досегашните членове Венцислав Чолаков (в момента изпълнителен директор) и Миглена Христова, а влязат четирима новоизбрани лица - Владимир Жеков, Светлана Мартева и родените в Индия дубайски граждани Шреаз Кишор Фадниз и Рахул Дататрая Нимкар.

Това става след като Пеевски обяви, че излиза от "Булгартабак". Днес премиерът Бойко Борисов в интервю за Би Ти Ви разкри, че депутат на ДПС напуска и България, без да уточни точно къде ще пребива успелият мъж на 33. Според някои информирани източници една от възможните дестинации е Дубай, където Пеевски вероятно ще продължи да развива своя бизнес. 

На 1 април новосформираният директорски борд избра за двама изпълнителни директори и представляващи "Булгартабак холдинг" Радослав Рахнев и Владимир Жеков. Шреаз Кишор Фадниз беше избран за председател на съвета на директорите, а Светлана Мартева - за зам.-председател.

Но сега тези решения се оказват невалидни, защото Агенцията по вписвания е открила пропуски в представените в процеса на вписване документи, които не са били отстранени в законовия срок.

Какви са тези пропуски? Понеже "Булгартабак холдинг" е публично дружество, една трета от членовете на съвета на директорите трябва да са независими лица, а не са били предоставени документи, доказващи това.

Също така в протокола за присъстващите акционери на общото събрание на холдинга не е предоставено името на лицето, което е представлявало "новия-стар" акционер - дубайската офшорка TGI Middle East. Тази фирма придоби 12,22% от акциите на "Булгартабак" - 5-те процента дял на депутата и бизнесмен Делян Пеевски и още 7,22%, притежавани от компания на бизнесмена Едоардо Миролио.

Също така представените свидетелства за съдимост на индийските дубайци Рахул Дататрая Нимкар и Шреаз Кишор Фадниз, както и удостоверението за актуално състояние на мажоритарния собственик на "Булгартабак Холдинг", не отговарят на нормативните изисквания, обясняват от Агенцията по вписвания.

Отказът може да се обжалва в 7-дневен срок.

Сподели:
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни