България е на път да реализира нов рекорд от над 6 млрд. евро от стокообмена между България и Германия през 2015 година, обяви президентът Росен Плевнелиев.
Държавният глава участва в откриването на нова производствена мощност на лидерска компания в областта на автоматизиращата технология, индустриалните обучения и образователни програми.
През изминалата година резултатите от стокообмена между двете държави са били 5,9 млрд. евро.
Росен Плевнелиев поясни, че Германия е най-големият търговски партньор на страната ни. Любопитното е, че България изнася повече за Германия, отколкото тя за нас. Във въпросната немска компания в момента работят 600 високоспециализирани специалисти, а целта е до три години да станат 1000.
Президентът отбеляза също, че се работи за реформи. Ще реформираме системата на правораздаването, за да бъде по-ефективна. Ще въведем дуалната система на обучение, за да може освен знания да се получават и умения, обеща Росен Плевнелиев.
Обвързвайки темата за реформите с тази за инвестициите, той се зарече, че България ще бъде все по-добро място за правене на бизнес.
Фабриката в столицата е резултат от негово посещение в Германия през 2013 година. На честването на 25-годишнината на компанията присъства и кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова. Тя отправи поздравления по случай разширението на фабриката у нас. Благодарение на тези инвестиции, по думите й, много млади хора имат възможността да се реализират в изключително добра бизнес среда.
Градоначалникът на столицата обяви, че целият й екип е готов да съдейства и за по-нататъшно разширяване на компанията. Фандъкова обвърза инвестициите на Столичната община с развитието на компанията. Благодарение на ремонта по бул. „Цариградско шосе" служителите на компанията сега стигат много по-бързо и приятно до работа.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг