5 Декември, 2025

Подуправител на БНБ: Ще има сливане на банки

Подуправител на БНБ: Ще има сливане на банки

Очакват се сливания на банки в страната, като финансовите институции с пазарен дял от 5% и повече ще бъдат най-атрактивни. Това заяви в интервю пред Ройтерс подуправителят на БНБ Калин Христов.

Освен това БНБ повишава и прогнозата си за икономически растеж за тази година от 1,8% до 2,2%-2,3%.

„Определено знаем, че ще има силно търсене на банки, които имат около 5% пазарен дял", коментира той, но не посочи кой проявява интерес към подобни сделки.

Христов добави, че при слабия ръст на кредитирането и увеличаването на регулациите в цяла Европа, единственият начин да се спечели от капитал е уедряването.

Не е изключено банките с гръцки собственици да бъдат принудени да продадат активите си, предвид държавната помощ, която са получили за облекчаване на дълговата криза в Гърция.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ глобиха компания, обвързана с руски олигарх

САЩ глобиха компания, обвързана с руски олигарх

Според OFAC, Gracetown е създадена през 2006 г., за да управлява 3 луксозни имота в Ню Йорк и Вашингтон, които Олег Дерипаска е закупил по същото време

Нови по-високи стандарти въвеждат банките при отпускане на кредити

Нови по-високи стандарти въвеждат банките при отпускане на кредити

През второто тримесечие се наблюдава затягане при фирмените, запазване без изменение при жилищните и разхлабване при потребителските кредити

Русия връща бартерната търговия: сигнал за дълбока валутна криза и икономическа изолация

Русия връща бартерната търговия: сигнал за дълбока валутна криза и икономическа изолация

Поради падащи нефтени приходи и ограничен достъп до международни плащания Кремъл въвежда официални правила за бартерна търговия - разменя зърно и лен за китайски автомобили. Как санкциите блокират плащанията и какво означава това за руската икономика в дългосрочен план?