Кредитният рейтинг на емитента е оценен на BBB, стабилна перспектива от Стандарт енд Пуърс (S&P) и Baa2, стабилна перспектива от Муудис (Moody`s). Водещи мениджъри на емисията са BNP Paribas, HSBC, Raiffeisen Bank International.
В съобщение от името на трите банки се посочва, че България се е завърнала впечатляващо на международните капиталови пазари след десетгодишно отсъствие. Новата 5-годишна еврооблигация на България с обем от 950 млн. евро е била записана за близо 30 минути след обявяване на транзакцията в информационните системи.
Повече от 360 инвеститори са участвали в сделката. Общата стойност на заявените поръчки е надвишила 6 млрд. евро само след три часа от стартирането на процедурата по приемане на поръчки.
След широко представяне на емисията в цяла Европа в края на юни и след проведената среща на държавните и правителствени ръководители на ЕС относно укрепването на Европейския икономически и паричен съюз през миналата седмица, мениджърите на емисията са решили да използват положителното настроение на пазара, за да стартират процедурата по издаване на новата емисия български облигации.
Транзакцията е анонсирана в 8.30 часа по Гринуич в понеделник при първоначална ориентировъчна доходност от около 350 базисни пункта над средната цена на лихвените суапове.
Подписката бързо нарасна над размера, определен от България, и приключи към обяд в резултат на изключително големия инвеститорски интерес при размер на поръчките, надвишаващ 6 млрд. евро, посочват мениджърите. Голямото превишение на заявените поръчки над предложеното за пласмент книжа е позволило да бъде намалена първоначалната ориентировъчна доходност с 30 базисни пункта и подписката да приключи само след три часа на минималното ниво на ревизираната по-ниска ориентировъчна доходност.
Инвеститорската база за емисията е изключително разнообразна и много добре диверсифицирана както по географски признак, така и по видове инвеститори, се посочва в съобщението.
Разпределението по региони е - Великобритания 25 процента, Германия 17 процента, Австрия 13 процента, Азия 9 процента, САЩ офшор 9 процента, Швейцария 7 процента, Франция 5 процента, Италия 5 процента, други - 10 процента.
По видове инвеститори съставът е: инвестиционни фондове 43 на сто; банки 19 процента; застрахователни и пенсионни фондове 14 на сто; хедж фондове 12 на сто; централни банки 6 на сто; други - 6 процента.
Силната инвеститорска реакция и доброто участие в тази сделка показва кредитната сила на България, доказана от нейните стабилни макроикономически показатели и забележителния напредък по отношение на фискалната консолидация и финансовата стабилност, се посочва в съобщението на финансовото министерство.
Успешното пласиране на деноминираната в евро базова емисия при особено непостоянни пазарни условия в еврозоната доказва силната кредитна позиция и силния интерес на пазарите към Република България, отчитат водещите мениджъри на емисията.
{fcomment}
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.