Подобно решение влиза в пълно противоречие с намерението на финансовия министър Симеон Дянков да се разшири обхватът на облагането с доходен данък, и той да се слага и върху печалбите от хазарт, и от фондовата борса.
Владислав Горанов съобщи още, че печалбите от хазартни игри на хората няма да се облагат, но пък хазартните оператори трябва да информират за всички изплатени печалби над 5000 лева.
Обмислят се различни ставки за облагане на хазартните оператори, които предлагат директни и онлайн залагания. Идеята е директните залагания да се облагат с 15% върху оборота, а залаганията по интернет - със 7%.
"Това е въпрос на законодателна целесъобразност, независимо от многото аргументи, че това по същество е един и същ бизнес. Анализът на практиката в ЕС показва, че на много места има диференцирана ставка – поне две такива държави са ни известни", обясни Горанов, цитиран от Дарик.
"От друга страна по-ниската ставка за онлайн хазарта е продиктувана от спецификата на организация на игрите от разстояние и от това, че при равна за конвенционалния и организирания от разстояние хазарт ставка, игрите, организирани от разстояние, стават неатрактивни и на практика няма да се реализира нито една лицензия по отношение на хазарта, организиран от разстояние. Това ни е мотивирало да предложим по-ниска ставка за онлайн хазарт", аргументира се зам.-министърът.
Засега още не е решен въпросът за облагането на печалбите от фондовата борса.
Ще бъде повишен акцизът за керосина и газьола. Увеличението за крайния потребител ще е под 2 ст. за литър.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг