"Между 3 и 5% от парите в офшорните зони са от корупция. Потоците, които идват от корупция обаче се уголемяват непропорционално в общественото съзнание, защото хората възприемат тези пари като откраднати от тях", твърди пред БНР изпълнителният директор на Коалиция "Финансова прозрачност" Портър Макконел.
"Парите в офшорните сметки може да идват от различни източници. От една страна за големите международни компании, които се опитват да намалят данъците си. От другата страна обаче са парите, спечелени чрез престъпни и корупционни практики. Потоците, които идват от корупция, са само от три до пет процента от всички, но се уголемяват непропорционално в общественото съзнание. Затова е напълно разбираемо, че корупционните практики и укритите от тях пари получават по-голямото обществено внимание. Като видим обаче каква част от парите, насочвани към офшорни зони са те, мисля, че това не е най-голямата тревога", смята той.
"Американските богаташи нямат нужда от офшорни зони, за да укриват парите си, защото части на Съединените щати предлагат тази възможност", обясни още Портър Макконел и добави, че никой в САЩ не би се изненадал, ако се установи, че американски политици имат пари в офшорни зони, защото в обществото има усещане, че за богатите важат отделни правила.
"Засега наистина няма американски имена от изтеклите документи от Панама. Това, което обаче мога да дам като обяснение, е, че американците нямат необходимост да търсят офшорни зони. Ние имаме Невада, Орегон и Флорида, където също има такива юрисдикции. Освен това офшорните сметки може да бъдат направени през няколко фирми и накрая да се стигне до Британските Верджински острови. Ние не сме сигурни, че няма да има американски имена, които да бъдат оповестени след няколко седмици. Освен това дори и да има, това не означава, че има увеличаващ се брой на американците, които имат офшорни сметки. Всяко общество трябва да реши дали ръководителите му могат да имат активи в офшорни зони", коментира Макконел.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг