24 Ноември, 2024

Предвиждат допълнителни 30 млн. лева за стабилизиране на енергетиката

Предвиждат допълнителни 30 млн. лева за стабилизиране на енергетиката

Поредната промяна в Закона за енергетиката беше одобрена на второ четене в Народното събрание. Целта е отново стабилизиране на сектора. Промените предвиждат Електроенергийният системен оператор (ЕСО) и "Булгартрансгаз" като оператори на мрежи също да бъдат включени с вноски във Фонда за спасение на електроенергийната система (ФСЕС). Приходите ще бъдат в общ размер от 30 млн. лева годишно.

Депутатът от ГЕРБ Валентин Николов, който е един от вносителите на промените в Закона за енергетиката, обясни, че включването на частните дружества може да се разгледа като нарушение на споразумения за насърчаване на инвестициите, заради което срещу страната да бъдат водени арбитражни дела. Депутатите подкрепиха и предложението 100% от приходите от продажбата на квотите от емисиите въглеродни емисии да се внасят във ФСЕС.

С промените в Закона за енергетиката реално се ограничават и приходите от продажба на електроенергия от заводските централи - до 35% от общите им приходи. За тези централи с годишни приходи над 5 млн. лева, за които приходите от продажби на електроенергия са над 35% от общите, енергийният регулатор няма да определя преференциални цени, е записано в ЗЕ.

Предложението беше внесено между първо и второ четене на измененията в закона от депутатите от ГЕРБ Делян Добрев, Валентин Николов и Александър Ненков и техния колега от Реформаторския блок Мартин Димитров. Според техните изчисления това ще спести 40 млн. лева на Националната електрическа компания (НЕК).

Целта на тази поправка е да се гарантира, че няма изтичане на средства от сектора и аномалии. Електроенергията, изкупувана от т.нар. заводски централи, се изплаща на преференциални цени, за да бъде стимулирано високоефективното производство. Търговията с електроенергия не би трябвало да бъде основната дейност на тези предприятия, категоричен беше един от вносителите - Мартин Димитров. Той цитира данни от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), според които заводските централи у нас, които промените засягат, са 21 и приходите от продажба на електроенергия са средно 18,85% от общите.

Сподели: