Небанковият финансов сектор ще понесе загуби за около 103 млн. лв. при обявяване на несъстоятелност на КТБ и дъщерната й Търговска банка "Виктория". Това показват данни на Комисията за финансов надзор.
Евентуалните директните загуби от блокирани средства под формата на депозити и разплащателни сметки се оценяват на 42.9 млн. лв. за капиталовия пазар и 41.1 млн. лв. за застрахователния сегмент. Частните пенсионни фондове нямат блокирани средства в КТБ и дъщерната й ТБ "Виктория", които са под особен надзор. Те обаче ще претърпят директни загуби от притежаваните акции и облигации на банката, както и косвени загуби, в резултат на инвестициите им в колективни инвестиционни схеми, които имат блокирани средства в банковата група КТБ.
Общият размер на загубите за осигурителния пазар възлиза на 19 млн. лв., като евентуален фалит ще се отрази в намаляване на реализираната доходност от частните пенсионни фондове. В анализа се посочва още, че проблемите в банковата система са оказали негативно влияние върху капиталовия пазар, който се характеризира с относително низходящо развитие. Всички индекси на БФБ (SOFIX, BGBX40, BGTR30 и BGREIT) отбелязаха сериозно понижение на месечна база съответно от -8.9%, -9.9%, -7.3% и -3.7%, сочат данните на комисията
Анализът на КФН показва, че не може да се изключи и възможността за разпространяване на проблемите както сред други кредитни институции, така и сред участниците на небанковия финансов сектор.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг