Адв. Венелин Урдев не смята, че ще се стигне до нови фалити в бранша
Десетки милиони са задълженията на българските застрахователи заради щети, извършени от автомобили с техни полици в чужбина, като проблемите по линия на т.нар „Зелена карта” може да ни оставят извън Шенген. За това предупреди адв. Венелин Урдев, експерт по застрахователно право.
„Обезщетенията в чужбина са много по-големи, има несъответствие между обезщетенията и премиите, които се събират”, посочи той.
Тезата на бранша е, че става дума за схеми за източване на застрахователните компании и поради това голям процент от претенциите не се удовлетворяват.
Според Урдев, обаче, това крие рискове: „Може да попречи на влизането в Шенген – ако не си изплатим задълженията по застраховките, представете си да ни изключат от системата „Зелена” карта, това означава на всяка граница да си плащате застраховка”.
По думите му „недобрите практики, които не се приемат на Запад” трябва да бъдат прекратени.
Експертът изрази мнение, че държавата няма да допусне нов фалит на застраховател, но отбеляза, че все още няма ясен механизъм, по който пострадалите от коли, застраховани в „Олимпик” могат да си търсят правата.
Още от Бизнес
Проф. Георги Касчиев: Отстраниха ме защото спрях корупционни поръчки, както и процедура за 33 млн. евро, облагодетелстваща пернишки бизнесмен
Централа е в изключително тежко финансово състояние, има дългове, но предишният шеф на борда на директорите бе историк, а сега назначават милиционер, казва ядреният експерт
Бивш директор на разузнаването и офицер от ДС смени проф. Георги Касчиев в борда на АЕЦ „Козлодуй“
Научих от медиите, предстоеше да спрем огромна далавера за източването на над 30 млн. евро от централата, коментира най-изтъкнатия ни експерт в ядрената енергетика
Европа проявява сериозен интерес към израелската система за ПВО „Прашката на Давид“
Израел все по-често разчита на системата за прехващане на ирански балистични ракети