Депутатите денонсираха на първо четене споразумението за тръбата, което българското правителство подписа с Русия и Гърция през май 2007 г. Предстои в петък решението да се гласува окончателно.
Денонсирането беше направено по искане на правителството в началото на февруари. Основният мотив България да се откаже от тръбата е че строежът й е финансово неизгоден.
„Строежът на петролопровода е финансово бреме за България, а и за всички страни, които участват в него“
обяви пред депутатите финансовият министър в оставка Симеон Дянков, като се позова на конкретни данни, които доказват, че Бургас-Александруполис е неосъществим проект и не е в интерес на България.
Много се радвам, че не ви стигна времето да отмените 3 март като национален празник на България, остро контрира бившият енергиен министър Петър Димитров. Той обвини все още управляващите, че са най-антируското мнозинство.
Руската резидентура се издържа с парите на българския данъкоплатец, това е истината, на свой ред
лидерът на ДСБ Иван Костов. Той обясни, че ако тръбата не бъде отрязана, в средата на Бургаския залив ще има гигантски танкер, който ще се вижда от всякъде.
„Никой от почиващите няма да иска да гледа гигантско туловище пред себе си и да се къпе до него“
отсече лидерът на ДСБ.
Михаил Миков от БСП пък обвини мнозинството, че
някой в залата има интерес петролът да минава през Босфора.
Според него денонсирането на споразумението е изключително безотговорно поведение на финала на това Народното събрание. „Този проект е важен за Балканите, възможност за диверсификация на доставките, за алтернативно трасе. Важен е и за Европа“, каза той.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни