И това не е просто заради моето становище, а според числата. Това призна в студиото на bТВ червеният депутат и професор в УНСС Румен Гечев. Гечев припомни, че като министър в сваленото през 1997 г. правителство на Жан Виденов са приемали и първите условия за въвеждането на Валутния борд. Именно тогава левът е бил обвързан спрямо германската марта 1:2.
От тогава до сега над 150% е натрупаната инфлация, как тогава левът да не е надценен. Когато националната валута се оскъпява се оскъпява и износът ни. Но е добре за вносителите ни. Левът е изкуствено задържан, и това не е в полза на гражданите. През 2015 г. можем да изявим претенции за влизане в еврозоната, тогава ще се коригира и това надценяване на лева, посочи икономистът. Според него валутният борд не е енигма и в голяма част от страните по света той не се прилага.
Само Литва и България имат валутен борд, тоест той не е най-добрият инструмент. За България той беше добър и полезен за стабилизиране на финансовата ни система през 1997 г., но сега не е най-доброто решение, категоричен е червеният депутат, чието име продължава да се свързва с фалита на банките при Жан Виденов. Румен Гечев отново потвърди тезата си, че свалянето на правителството на Жан Виденов е било държавен преврат.
Направиха го тези, които изкупиха българската икономика на безценица. Те извършиха държавния преврат. Ние не бяхме техните човеци и за това ни свалиха от власт, твърди Гечев, но не дава логично обяснение, как едрият бизнес в страната днес е в лица свързани с ДС и комунистическите фамилии. Икономистът посочи още, че правителството на Иван Костов е направило много любопитни изменения в закона за приватизацията и така страната е била ограбена. Според него сегашният закон за офшорните компания до 6 м. ще даде яснота кои са собствениците на банки, индустрията и медиите в България.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг