4,5 млрд. лв. нов държавен дълг не го намирам за добро решение. Би трябвало единственото увеличение на дълга да прави следващото правителство, след като премисли каква част от този дълг е свързана с необходимост от попълване на фискалния резерв. Това каза по БНР бившият финансов министър проф. Христина Вучева.
Повод за коментара й е предстоящата актуализацията на бюджета, подготвяна от служебния кабинет. Според нея приоритет трябва да бъде възстановяването на доверието в банковата система.
Времето е малко и това не е работа на служебния кабинет, но, ако те подготвят нещо, което би направило следващото правителство, според мен трябва да се съсредоточат да предложат само промени на чл. 55, 66 и 67 от Закона за бюджета, които биха решили донякъде и проблемите, свързани с набавяне на необходимите емисии пари за попълване на фискалния резерв, обясни проф. Вучева.
Според нея следващото правителство е най добре, ако преценят, че има такава потребност, тези 448 млн. да се насочат към конкретните министерства, които имат потребност и които защитят, че имат потребност от такива пари. Това е истинският бюджетен подход. Това е и изискването на новия Закон за публичните финанси, който се прилага за първи път т.г. Той предвижда на 30 септември правителството, което и да е то, да направи отчет по същите елементи, по които е приет закона за бюджета за 2013 г., което не прави нито един министър на финансите след Муравей Радев, каза проф. Вучева.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг