Назрява бунт в черешовите градини. В Пловдивско производителите са готови да въстанат, заради това, че продукцията им се изкупува за стотинки, а килограмът на пазара стига до 6 лева. Тази информация ни провокира да проверим защо все по-често ядем скъпи плодове и зеленчуци, каква част от тях са български и каква - внос.
Според производителите 80% от плодовете и зеленчуците на пазара са внос. Според контролните органи вносът е по-малък – около 55-60%. И все пак голяма част от продукцията, която достига до трапезата ни идва от Гърция, Турция, Румъния, Албания, Полша и Македония.
Според бранша, за последните 20 години производството на някои плодове и зеленчуци намалява 10 пъти. На борсите гръцките плодове и зеленчуци са доста по-евтини. При килограм домати разликата е около 0.70 лв. на едро, а при краставиците – около 0.50 лв. Второ качество ли е продукцията, която идва отвън, и защо търговци предлагат вносни плодове и зеленчуци като български?
„Вкусовите качества на нашата продукция са много високи – няма нищо общо с гръцката. В момента цените са такива заради самото начало на стоката – няма големи количества, но след 7-10 дни цените ще са много различни от тези, които виждате в момента”, коментира Слави Николов – търговец.
„Има държави с големи субсидии, ние не сме богата държава да даваме високи субсидии на стопанствата – и все пак хората ги предпочитат”, казва Иванка Запрянова – потребител.
Следете с Фактор
Свят
Путин подписа закон, който позволява на бойците в Украйна да отменят лоши дългове
- 08:07, 24 Ноември, 2024
Свят
Хакан Фидан: Русия проучва алтернативни маршрути за достъп до световните пазари
- 07:56, 24 Ноември, 2024
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг