В схемата е замесен и бившият министър на енергетиката Трайчо Трайков, който се оказа един от акционерите в “Каолин”. В качеството си министър Трайков изпраща доклад до МС с предложение дружеството, в което има акции, да получи концесия за милиони левове.
Докладът на Трайчо Трайков е подписан няколко месеца, след като става министър на икономиката и енергетиката. На 1-ви февруари 2010 г. с решение на МС "Каолин" взима за срок от 35 г. правото да добива нерудни изкопаеми край Дулово.
В имотната си декларация от 10-ти септември 2009 г. Трайчо Трайков е посочил, че има акции в "Каолин" и "Софарма". В декларацията си за конфликт на интереси от трети август 2009 г. е записал, че към момента на встъпването си в длъжност притежава "портфейл от акции, търгувани на БФБ".
През 2010 г. е подал уведомление в Сметната палата, че няма промяна в имотното му състояние, а в Комисията за конфликт на интереси липсва негова декларация, че е продал акциите си в "Каолин".
Разследването ни установи, че докладът на министъра за даване на концесия на "Каолин" – дружеството, в което самият той е акционер, е повече от щедър. В него е записано, че "Каолин" ще плаща концесионна такса от 4% от оборота за добив на 350 000 тона суровина годишно или 287 000 лв. Това означава, че оборотът на "Каолин" би трябвало да е 7 127 000 лв. Потърсихме мнението на геолози дали това е пазарната цена при добив на 350 000 тона от това находище.
Отговорът им беше отрицателен и допълниха, че при тези параметри на решението на МС е ощетена самата държава. Впоследствие решението на МС е спряно от съда и не е влиза в сила, тъй като се обжалва от еколози. С този мотив от "Каолин" отказаха да коментират въпросите ни дали тази концесия не ощетява държавата.
Освен непазарната цена за концесионна такса, TV7 откри още смущаващи факти в доклада на Трайчо Трайков. Докато в инвестиционната програма на "Каолин" е записано, че дружеството ще инвестира 24 млн. лв., в доклада и решението на МС това условие е подменено и е записана пет пъти по-малка сума – 4 735 000 лв.
"Каолин" получава концесия върху 2 561 000 кв. м. за находище от 571 000 кв.м, въпреки че по нормативи площта трябва да бъде не повече от 900 000 кв.м. Това е становището на експерти от Министерския съвет по повод тази сделка, но то не е взето предвид документа, който ние открихме.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг