С промяна в Закона за гарантиране на влоговете в банките правителството предлага влоговете, придобити чрез цесия след поставянето на Корпоративна търговска банка под специален надзор, да не се покриват от Фонда за гарантиране на влоговете, пише Дневник.
"С текста казваме, че придобилите вземане от банката нямат право да имат претенции към фонда. Това е тежък лобизъм в полза на фонда, който трябва да бъде защитен от това да изплати неоснователно влог на някого", коментира министърът на финансите Владислав Горанов пред депутатите от Бюджетната комисия в отговор на реплика дали текстът не е лобистки.
Депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров предупреди, че хората, които са сключвали договори за цесии, възнамеряват да съдят държавата и изтъкват, че законът не може да важи със задна дата. "Тези сделки вече са се случили, въпросът е как да направим така промените, че ако има дела, държавата да ги спечели", каза депутатът.
Горанов отговори, че с предлаганата промяна не се оспорва действителността на прехвърлителните сделки, а само качеството на вложител на новия титуляр. "Не казваме, че този, който е купил вземане, не го притежава. Ние казваме, че той не е направил влог в банка и няма право на обезщетение, а има вземане от търговско предприятие, но за съжаление на последно място", каза министърът.
Депутатът от ДПС Йордан Цонев, който изрази подкрепа за текста, поясни, че ако въпросните суми се третират като влогове, притежателите им изпреварват поредността на останалите кредитори на банката, в това число държавата и Фонда за гарантиране на влоговете, а това е несправедливо. "Сега този текст ги праща там, където им е мястото - на опашката след държавата, след фонда при реализирането на масата на несъстоятелността. Това е правилно и затова го подкрепяме", каза Цонев.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни