Ние слагаме началото на тази политика, защото знаем, че при служебното правителство тристранен диалог нямаше и на практика диалог нямаше, заяви вицепремиерът Зинаида Златанова в началото на заседанието. На него не присъства министър-председателят Пламен Орешарски, който е на поклонение в Троянски манастир за празника Голяма Богородица.
Очакваше се Тристранката да обсъди и промени в стратегията за насърчаване на заетостта. Лидерът на КТ „Подкрепа" Константин Тренчев предложи да има само една единствена точка, с която да се занимаят днес - актуализацията на бюджета. По думите му, нещата в тази насока не са подготвени.
От КРИБ са против актуализацията на бюджета, защото аргументите на правителството не са достатъчно ясни, както и липсват точни статистики колко точно трябва да бъде върнатото ДДС. На заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество представителите на бизнеса поискаха по-ясно разписване в бюджета на средствата за неотложни и непредвидени разходи.
След заседанието на Съвета за тристранно сътрудничество министърът на финансите каза, че се търсят начини за събиране на 450 млн. лв. неплатено от фирмите към държавата ДДС. Чобанов обясни, че причина за това несъбрано ДДС са пропуски в събираемостта. Това е процес, при който сумите са надлежно декларирани, но съответните фирми не са могли да ги платят, посочи той.
„Работи се много активно по този въпрос. Провеждат се разговори с длъжниците, изследват се причините. Събирането на тези пари ще помогне за изпълнение на напрегнатите фискални цели, които си поставяме след актуализацията. Някои суми в последните седмици вече събрахме. Има идея новодекларираното да се поема от фирмите, като се плаща и част от старите задължения на съответните компании”, заяви Чобанов.
На въпрос за евентуално увеличение на минималната работна заплата министърът каза: „Увеличението на минималната работна заплата не е директно свързано с актуализацията на бюджета, въпреки че има някои плащания, които произтичат от нея. Тя по-скоро се променя по решение на правителството, но след съгласие в НСТС. По отношение на някои допълнителни искания за социални плащания ще бъдат търсени резерви, но всичко зависи от самото изпълнение на приходите и успехите ни по оптимизация на разходите”.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг