Газът за потребителите може да падне до 30 %, а на парното - до 20 %. България трябва да се присъедини към Европейския енергиен съюз като негов основател и това да е първото ново европейско присъединяване от 2007 г. насам. Енергийният съюз гарантирано ще намали цената на енергията.
Това заяви на пресконференция на Реформаторския блок Меглена Кунева, водач на листата на Реформаторския блок.
Вчера изпратих писмо до Доналд Туск, че Реформаторският блок е в основата на създаването на Енергийния съюз на Европа. Съюзът ще ни даде възможност Европа да договаря общо доставките си на газ, което е ключово и за индустрията, и за потребителите и непостижимо за отделните страни като условия. Този съюз е стратегически за интересите на България, добави още Кунева.
Тя посочи, че напълно споделя становището на Туск, че енергийната независимост на фона на случващото се в Украйна е все по-важна за цяла Европа и особено за България, която е една от 10 държави, които са най-зависими от руския газ. Лидерът на „Движение България на гражданите" също похвали Полша за направения пробив към либерализация на газовия пазар в Източна Европа.
Иначе на пресконференцията Кунева подчерта, че ЕС ще подкрепя през фондовете си двустранните газови връзки, така че общата енергийна мрежа да стане факт. До 75 % от стойността на тези връзки ще се поема от бюджета на ЕС. Реформаторският блок се надява България да е сред основателите на Енергийния съюз, защото страната ни има нужда от мащаб. Нашият глас в ЕП може да е гласът на политическата сила, борила се за интереса на потребителите и производителите, добави още Меглена Кунева като уточни, че членството в ЕС е начин българските потребители да са независими и да имат достъп до най-добрите цени.
Мартин Димитров добави, че присъединяването на България към Европейския енергиен съюз ще намали цената на газа и парното, като с по-висок приоритет са връзките с Гърция и Румъния, които да са готови през 2014. Сегашното правителство саботира този процес. Турската реверсивна връзка и терминалът за втечнен газ в Егейско море трябва да са готови през 2015, защото на нас не ни трябва съветска индустриализация, а добри цени договорени от общия съюз, добави още Димитров.
Трайчо Трайков бе категоричен, че енергийните отношения с Кремъл са голям проблем за България, а влизането й като основател в Енергийния съюз е голям шанс. Като общ съюз ще договаряме значително по-ниска цена, отколкото като малки и отделни потребители. Това ще намали цените за крайните потребители и ще помогне на България да подобри индустрията си, обясни още Трайков.
Георги Ганев от Гражданския съвет на РБ обясни, че Полша успява с интерконекторните си връзки, за разлика от България, но Реформаторският блок като европейската дясна политическа сила ще бъде в основата на създаването на този Енергиен съюз.
Приоритетът вече се променя: всички алтернативни доставки на газ през Румъния, Гърция, на втечнен газ, на доставките от Турция стават все по-важни, докато проекти като „Южен поток" губят значението си спрямо националния ни интерес като член на ЕС, коментира още Георги Ганев.
Той допълни, че вчера след разговор с руския посланик ГЕРБ са се присъединили към адвокатите на Кремъл в България. РБ единствен ще гарантира по-ниски цени със своята проевропейска политика и това е в полза и на индустрията, и на работните места и на цените по цялата производствена верига, каза още икономистът.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг