Това показва проверка на "24 часа"чрез обявени в интернет телефони и имейли. Повече от този тип компании се оказват адвокатски кантори или на специализирани в тази дейност фирми. А изчисления на данъчни експерти показват, че загубите от такива работещи от 20 години схеми са близо 900 млн. лв. годишно за държавата.
Офшорните компании са удобни за данъчни измами. Една от най-леките за изпълнение схеми е следната: компания Х с регистрация у нас сключва фиктивен консултантски договор с фирма У за услуга на завишени цени, което предполага неправомерно ползване на данъчен кредит, който ще трябва да бъде върнат. Преди получаването на консултантския доклад се сключва договор за проектиране и изграждане на обект от трета фирма. Тя започва работа, като осчетоводява 600 хил. лв. по консултантския договор, т.е. записва ги като разход. Веднага след това прехвърля всичките си активи и сметки в офшорка.
Не всеки, който има офшорка, обаче е измамник. Те са предпочитани и като начин за
легално намаляване на данъци и скриване на собственост, пълна конфиденциалност и запазване на банковата тайна, категорични са експертите. Местните власти знаят кой е управителят и къде е регистрирана фирмата, но нямат понятие за собственика. Самата офшорка най-често е акционерно дружество, т.е. пакет от акции на притежател, зад които стои собственикът.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг