Световната рейтингова агенция Фич потвърди негативната перспектива за Първа инвестиционна банка (ПИБ). Новината идва след полетялия надолу през няколко стъпала наведнъж рейтинг на Корпоративна банка - смъкнат от Мудис преди седем дни и след серия понижени рейтинги на банки в България в последно време (от ДСК до Райфайзен), коментира разследващият журналист Григор Лилов на личната си страница във Фейсбук.
Агенцията се готвеше вместо ББ - да даде още по-лоша оценка: от три Б. От агенцията наблягат и на продължаващо влошаване на качеството на активите в комбинация със слабо покритите от резерви и натиск за капитализация, както и висока концентрация на заеми и слабо представяне. В същото време се казва, че ПИБ има голяма и стабилна депозитна база, която подкрепя рейтинга й за жизнеспособност.
Но изглежда решаващият фактор е друг: отчита се "съществуващата УМЕРЕНА вероятност за подкрепа от държавата в случай на нужда", сочат от Fitch. Тъй като ПИБ е сред системно важните банки (трета по размер на активите, 6.7 млрд. лв. към края на юни 2013 г.), разполага с имплицитната подкрепа на държавата, отбелязват експертите. Парадокс от експертите - тенденцията е минус, но евентуален крах ще бъде избегнат, понеже държавата ще налее пари, но и това не е сигурно, понеже вероятността за подобна крачка е "умерена". Азбуката е, че структуроопределящите банки се крепят на всяка цена, защото иначе всичко отива по дяволите заедно - Борд, лев и икономика.
Лошото е, че според същата ФИЧ и държавата не цъфти, та затова пишат за "умерена" вероятност правителството да налее пари. Рейтингът за България, определен от тях е БББ- за дълговете в чужда валута и БББ за тези в лева. И пари действително няма - заеми се взимат на поразия и пак не достигат, та отложиха коледни добавки към заплати и пенсии и режат от всичко, което им падне.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг