24 Ноември, 2024

Рейтингите на банките надолу, правителството пред проблем

Рейтингите на банките надолу, правителството пред проблем

 Световната рейтингова агенция Фич потвърди негативната перспектива за Първа инвестиционна банка (ПИБ). Новината идва след полетялия надолу през няколко стъпала наведнъж рейтинг на Корпоративна банка - смъкнат от Мудис преди седем дни и след серия понижени рейтинги на банки в България в последно време (от ДСК до Райфайзен), коментира разследващият журналист Григор Лилов на личната си страница във Фейсбук.

Агенцията се готвеше вместо ББ - да даде още по-лоша оценка: от три Б. От агенцията наблягат и на продължаващо влошаване на качеството на активите в комбинация със слабо покритите от резерви и натиск за капитализация, както и висока концентрация на заеми и слабо представяне. В същото време се казва, че ПИБ има голяма и стабилна депозитна база, която подкрепя рейтинга й за жизнеспособност.

Но изглежда решаващият фактор е друг: отчита се "съществуващата УМЕРЕНА вероятност за подкрепа от държавата в случай на нужда", сочат от Fitch. Тъй като ПИБ е сред системно важните банки (трета по размер на активите, 6.7 млрд. лв. към края на юни 2013 г.), разполага с имплицитната подкрепа на държавата, отбелязват експертите. Парадокс от експертите - тенденцията е минус, но евентуален крах ще бъде избегнат, понеже държавата ще налее пари, но и това не е сигурно, понеже вероятността за подобна крачка е "умерена". Азбуката е, че структуроопределящите банки се крепят на всяка цена, защото иначе всичко отива по дяволите заедно - Борд, лев и икономика. 

Лошото е, че според същата ФИЧ и държавата не цъфти, та затова пишат за "умерена" вероятност правителството да налее пари. Рейтингът за България, определен от тях е БББ- за дълговете в чужда валута и БББ за тези в лева. И пари действително няма - заеми се взимат на поразия и пак не достигат, та отложиха коледни добавки към заплати и пенсии и режат от всичко, което им падне.

Сподели: