Той посочи, че проектът за Закон за потребителския кредит вече е готов и в него са направени много подобрения.
Най-важното за ипотечните кредитите е, че променяме предсрочното изплащане. Така наказателна лихва ще се събира само през първата година. След това можете да рефинансирате този кредит. Отпада и така наречената наказателна лихва. От 4-5% сега тази лихва пада на 1 %. Банките приемат тези промени с разбиране. Те са свързани с европейската директива. Това няма да оскъпи лихвите, те ще бъдат плаващи. Размерът им ще се определя от пазарните индекс в България и Европа, а не от управителния съвет на банката. От пазарните условия ще зависи размерът на лихвата и има възможност тя да пада. Вече банките няма да могат едностранно да намалят лихвата и ние да научаваме след това. Няма да има и малки буквички в дотоворите, всичко ще бъде прозрачно, обеща депутатът.
Гечев се похвали, че са постигнали баланс между кредитори и кредитополучатели. Освен това банките ще бъдат задължени да предлагат варианти при ипотечен кредит. При единият се запазва досегашната ситуация, а при вторият вариант, ако изпадне в несъстоятелност клиентът връща на банката ипотекираното жилище, но той няма повече задължение към банката. При този вариант ще се плаща по-висока лихва, но важното е, че клиентът ще може да избира, посочи Гечев.
Депутатът обясни още, че правителството ще внесе и закон за фалит на физическите лица. Сменяме системата на регистрация на фирмите за бъзи кредити. Слагаме изискване за 5 млн. лв. капитал, така ще се изчистят случайните играчи на пазара. Няма таван за лихвите при бързати кредити. Предпочитаме без таван за лихвата и по-ефективен контрол, обясни още Гечев.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг