Въпросът е дали след време изобщо ще имаме ток. Това съмнение изрази бившият енергиен министър и фактор в БСП Румен Овчаров. Той коментира, че първоначлната идея била с реактора поръчан за „Белене” и американско оборудване да се изгради 7-ми блок на „Козлодуй”. Още преди години „Уестингхаус” обявиха в американските медии, че те са избрани да реализират този проект. Това което прави сега министър Стойнев да преговаря с американската страна е незаконно. Има законова процедура и никой не може да му даде мандат да преговоря. Тези преговори са в нарушение на зокона за енерегетиката. Американският реактор преди 20 години ми го показваха, но той никъде не е приложен до сега, колкото и да твърдим, че е супер модерен. Към руския реактор нямам любов, въпросът е, че него сме го платили, а сега поръчваме друг, посочи Овчаров.
Според него при тази ситуация имаме няколко полезни опции: Първата е възобновяване на 3-ти и 4-ти блок, те са най-евтини и могат да бъдат експлоатирани още 30 г. Втората опция е, че имаме произведено оборудване, платен е аванса за него, и ще трябва да си го изплатим, закупили сме и техническия проект. Не е ли разумно с този реактор да си направим нова централа в „Белене”. Третия вариант е този руски реактор да стане част от 7-ми блок в „Козлодуй”. Американският реактор няма да е по-евтин от руския, твърди енергийният експерт.
Действията на правителството за Овчаров са необясними. То смята, че от гледна точка на здравия разум два са вариантите – политически или геополитически слугинаж, или обслужване на корпоративни интерeси. Може и двата да са свързани. Преди да преминем към който и да е вариант на реализация трябва да се направи обстоен анализ. Въпросът е, че е нямало кой да каже на Драгомир Стойнев, че в България действа закон за енергетиката и второ, че трябва да не се работи непрозрачно като ГЕРБ, предупреждава Овчаров.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг