Двата реактора, предвидени за АЕЦ "Белене", не могат да бъдат монтирани в нито един друг ядрен проект нито в Русия, нито извън нея. Това е становището на "Атомстройекспорт", което е записано в решението на арбитражния съд в Женева, чрез което Русия успя да осъди България.
Арбитражното решение беше публикувано в пълния му вид от сайта bivol.bg. Публичен достъп до него нямаше, тъй като то беше засекретено като съдържащо конфиденциална информация, съобщава в днешния си брой "Капитал Daily".
Единствената възможност за използването на двата реактора, предназначени за АЕЦ "Белене", е да бъдат монтирани в АЕЦ "Козлодуй", се посочва още в становището.
Допълва се, че от българска страна все още нищо не е направено по въпроса въпреки плановете й да има седми блок в съществуващата централа.
В края на октомври енергийният министър Теменужка Петкова лансира същата теза - че няма техническа пречка готовият на 100% вече реактор да бъде монтиран в АЕЦ "Козлодуй". За втория все още няма яснота на какъв етап от изграждането си е.
Още по време на арбитражното дело българската страна е настоявала пред руската "Атомстройекспорт" да проучи всички възможности за препродажбата на оборудването за "Белене". Множеството други варианти оборудването да бъде използвано в някои от руските проекти за атомни централи обаче се оказали неприложими. Основната причина за това е, че през 2013 г. в Русия е взето решение всички централи да започнат да използват нова и по-модерна технология от тази за "Белене", става ясно от решението на съда.
Арбитражният съд отхвърля насрещния иск на НЕК за 40.2 млн. евро за продажбата през 2008 г. на тогава 20-годишното оборудване за "Белене", тъй като за него не е сключен окончателен договор, се вижда още от решението.
Съдът е отхвърлил и другия насрещен иск на НЕК за 4 млн. евро заради част от оборудването, което е взето от "Атомстройекспорт", но не е платено, тъй като не е съответствало на изискванията на купувача. По този иск на НЕК са признати само 878 хил. евро, които руската компания трябва да плати.
Третият иск е за 77 млн. евро, които не са били платени на НЕК за старото оборудване, което е взето от руската компания, и съдът отново се произнася в полза на руската компания. Това е и точният размер на сумата, за която прокуратурата повдигна обвинение на двама бивши шефове на НЕК – Мардик Папзян и бившия енергиен министър Петър Димитров.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг