За резултата от гласуването съобщи Борислав Сандов, съпредседател на ПП "Зелените". Официална информация за решението на Съвета на министрите обаче все още няма.
"Имам сведения, че именно гласът на България е бил решаващ, но не съм напълно сигурен. В момента се опитваме да разберем кой точно е гласувал от името на България", уточни Сандов.
Благодарение на рязко променената позиция на България обаче, отделните страни в ЕС вече нямат право да изискват Оценка за въздействието на околната среда при проучвания.
Досега всяка страна имаше право сама да реши дали да иска такава екологична оценка.
Директивата не засяга пряко България, защото у нас е наложен мораториум както върху добива на шистов газ, така и върху проучванията. При евентуалното му снемане обаче, сме длъжни да приложим по-леката процедура.
Промяната в позицията на България е тежък удар върху Румъния, където има мащабни протести срещу плановете за добив на шистов газ. Местата, в които се планира да се добива шистов газ са на броени километри от границата ни.
След днешното решение Румъния няма да има право да прави оценка за въздействието на околната среда при проучване. Задължението за ОВОС при добив на газ обаче остава.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг