Местният добив на газ може също така да намали зависимостта на региона от внос на енергийни ресурси, да доведе до по-ниски цени на енергията и да повиши конкурентоспособността на индустрията. Изследването е реализирано независимо от експертите на консултантските компании Pöyry и Cambridge Econometrics.
Според резултатите от проучването, местното производство може да намали зависимостта от внос на природен газ от 89% през 2035 г. в сценария „без природен газ от шисти” до между 62 и 78%. Спестените средства от по-малкия внос могат да бъдат инвестирани в Европа, стимулирайки по този начин националните и местните икономики, се казва в доклада. Според него инвестициите в ЕС могат да се увеличат със 191 милиарда евро, а приходите от данъци с 1.2 трилиона евро в периода между 2020 и 2050 г.
По-ниските енергийни цени в резултат на природния газ от шисти носят двойна полза – от една страна ще намалят разходите на индустрията, правейки европейското производство по-конкурентно, а от друга ще доведат до увеличаване на разполагаемия доход на домакинствата.
„Всеки кубичен метър природен газ от шисти, добит в ЕС означава един кубичен метър по-малко вносен газ”, аза Роланд Фестор, директор по въпросите на ЕС в OGP. „Това ще доведе до повече работни места, по-високи доходи, по-добра сигурност на доставките и в крайна сметка – до повече просперитет”, обясни той. Според Фестор това е възможност, която ЕС не може да си позволи да пропусне и политиците трябва да „създадат подходящите условия за извършването на проучвания”.
Така и пред България се откриват нови възможности, въпреки, че правителството наложи мораториум върху проучванията на шистов газ.
Цялата статия можете да прочетете тук
(http://www.ogp.org.uk/news/press-releases/eu-domestic-shale-gas-production-could-add-a-million-jobs-new-study-shows/).
Текстът на проучването е достъпен тук:
http://www.poyry.co.uk/news/poyry-study-investigates-macroeconomic-effects-european-shale-gas-production
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг