24 Ноември, 2024

Синдикати и бизнес в един глас: 300 лв. минимална пенсия е абсурд

Синдикати и бизнес в един глас: 300 лв. минимална пенсия е абсурд

Увеличението само на минималната пенсия до 300 лева крие рискове и ще доведе до негативни последици. Около това мнение се обединиха работодатели и синдикати в студиото на БНТ.

Припомняме, че искането за 300 лв. минимална пенсия е на патриотите. Те са го заявили по време на разговори с лидера на БСП Корнелия Нинова. Още вчера и синдикати, и икономисти бяха категорични, че искане за 300 лева пенсия сега е популизъм и не може да се изпълни.

Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов заяви, че увеличението не може да стане бързо, тъй като е обвързано с много елементи и трябва да бъде запазен балансът. Той подчерта, че ако увеличението стане бързо и изведнъж, ще съсипе целия резултат и да се смачка масивът, който е под пенсиите. Три са източниците, от които може да се черпи, за да се стигне до ръст на пенсията - увеличение на осигурителната вноска, увеличаване на публичните средства и от доброволното пенсионно осигуряване.

Димитър Манолов посочи, че ако осигурителната вноска бъде увеличена със 7 % нещата ще си дойдат по местата. Това обаче не може да стане сега. Този, който иска да увеличава пенсиите, трябва да го направи в по-разтеглен времеви график. Най-нормалният начин за увеличаване на пенсиите, е увеличение на заплатата. Това всичко иска цялостна политика, обясни синдикалистът.

Самият той не споделя тезата за стимул в осигуряването. Там трябва да има принуда. Например при 20-годишния работник принудата е здравословна, защото няма как да го убедиш, че трябва да се осигурява, за да получава пенсия след 40 години.

От своя страна председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев предупреди, че ако се увеличи само минималната пенсия и тя доближи средната, още на следващия ден хората ще се демотивират да се осигуряват на реалната стойност. Велев обясни, че в този случай те ще се чудят защо трябва да внасят осигуровки за реалната си заплата, при положение, че някой, който се е осигурявал на минимална заплата или не се е осигурявал изобщо, получава почти същата пенсия.

Относно бюджета, Васил Велев предупреди, че имаме нова ситуация, в която държавата е спряла да работи. При неработеща държава инвестициите се забавят. Той смята, че три години поред имаме дефлация и от тази гледна точка, ако се запази тазгодишният бюджет, една дванадесета няма да е толкова голям проблем.

Манолов е категоричен, че е вредно стъпването на идеята да се харчи една дванадесета от миналогодишния бюджет. Когато почваш нова година не е добре да караш на бюджета от миналата. Имаме увеличение на заплати на учители, на минимална работна заплата - това дали ще се случи, ако остане миналогодишния бюджет, попита той.

Сподели: