24 Ноември, 2024

Скандал: Колко ще ни струва Белене – 6 или 10 млрд?

Скандал: Колко ще ни струва Белене – 6 или 10 млрд?

“Ако някой ми покаже подписан договора, оценка на риска, колко ще струва, тогава ще повярвам”, заяви доц. Надя Миронова, застъпник на позицията “против” АЕЦ-а.

Бившият министър Румен Овчаров се нахвърли с обвинения срещу управляващите, че са подписали 9 допълнителни споразумения, заради които България е платила милиони.

Министър Делян Добрев уточни, че тези споразумения са били само за удължаване на срока. 

“Можете да успокоите RWE и HSBC – няма да е 10 млрд.”, призова Овчаров и заяви: “Реалната цена е между 4 млрд. и 5,130 млрд. Всичко, което сме подписали, сме можели да го подпишем. Водехме преговори.”.

“Нямате договор и нямате никаква гаранция за изпълнение. Затова България е в Арбитражния съд – защото не сте подписали”, контрира го Мария Капон.

Скандал избухна и около липсващия доклад, намерен по-късно от Делян Добрев в архивите на НЕК. “Имам чувството, че говоря срещу стена”, заяви той на Петър Димитров. Министърът обясни, че тройната коалиция е внесла доклад без да споменава, че RWE не иска да участва в “Белене”. “Вие лъгахте 5 години”, каза той.

“Кой е лъгал? Как можете да говорите такова нещо”, скочи Петър Димитров. 

Добрев: Приемали сте през цялото време, че точно това е цената. 

“Разбирам, че ви липсват първите седем години и някои неща не ги разбирате”, нахвърли се Петър Димитров на Надя Миронова, която зададе простичкия въпрос: “Кой ще плаща сметката?”.

Иван Иванов от ДСБ обясни следното. Със споразумението между НЕК и “Атомстройекспорт” е даден 12-месечен срок на тройната коалиция да се разбере с руската страна и да подпише договор. Договорът не е подписан. Това е нарушение на законодателството. Похарчени са стотици милиони евро на българския данъкоплатец. Това е престъпление, защото не е обявен конкурс по Закона за обществените поръчки. 

От БСП пък продължиха да се чудят как цената на централата от оценка от 5-6 млрд. е стигнала 10. “В БСП така смятат. На око”, скастри го Мария Капон. Иван Иванов се опита да обясни, че прилежащата инфраструктура обикновено възлиза на около 50% от цялата сума, но беше заглушен от Румен Овчаров и компания. 

 

Сподели: