По време на брифинг за журналисти в централата на партията Иван Иванов от тъмносините представи три публични документа, извадени от руския търговски регистър, които сочат, че консултантската фирма по проекта “Белене” “Уорли Парсънс” съвсем не е безпристрастна, тъй като е била обвързана с интересите на Русия.
Според документ от 31 август 2010 година „Уорли Парсънс" учредява съвместно предприятие с държавната корпорация „Росатом". От тази дата „Уорли Парсънс" и „Атомстройекспорт" са свързани лица по смисъла на българския търговски закон, алармира Иванов.
Той е категоричен, че тези документи веднага ще бъдат изпратени на адвокатите от White&Case, които защитават страната ни по арбитражното дело срещу Русия.
Иванов призова прокуратурата да се самосезира и за отговорните лица от наша страна, които не са извадили тази схема на повърхността навреме. От ДСБ смятат, че българското финансово разузнаване, което е длъжно да проследява фирмите, с които страната ни прави големи сделки, трябва да е знаело тази информация.
По думите на Иванов тя е трябвало да бъде предадена от БЕХ към министъра на енергетиката, който е трябвало веднага да уведоми министър-председателя, тъй като става въпрос за сделка за милиарди. „Това е най-корумпираната сделка на българския преход", категоричен бе Иванов.
По думите му руската страна си е послужила с измама, след като консултантът, който сме избрали през 2005 година започва да работи съвместно с “Атомстройекспорт” през 2010.
Иванов отправи публично няколко въпроса към правителството и Енергийното министерство. Според него обществото трябва веднага да разбере дали „Уорли Парсънс" е разкрила пред НЕК появилата се през 2010 свързаност с „Атомстройекспорт".
От МИЕ трябва да обяснят дали има декларации на тази фирма за липса на свързаност в периодичните анекси към договора, които сме подписвали след август 2010.
От ДСБ искат да знаят от кои български длъжностни лица ще бъде потърсена наказателна отговорност по случая. „По предварителна оценка от август 2010 до август 2013 сме изплатили на „Уорли Парсънс" над 100 млн. лева", обяви Иванов и поиска от правителството да се съобщи на хората дали ще поискаме със съдебен иск връщане на тази сума.
От ДСБ смятат, че това е силен коз за арбитражното дело, което водим в Женева и с което Русия иска неустойки в рамките на един милиард.
Малко по-рано пред журналисти министър Даниела Бобева отказа да коментира въпроса дали някой е наредил на НЕК да прекрати договора с „Уорли Парсънс" за консултантски услуги за проекта АЕЦ „Белене".
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг