От Българският енергиен холдинг (БЕХ) са изтеглили заем от 191 009 000 лева от Газпром Е.П. Интернешънъл Б.В. пет дни след встъпването на служебното правителство на Георги Близнашки (6 август-7 ноември 2014 г.). Новината съобщиха депутати от Реформаторския блок.
По това време министър на икономиката е Васил Щонов. Сумата е била преведена директно в сметката на „Южен поток България" АД, където руското дружество държи 50% от дяловете. Това става ясно от писмен отговор от министър Теменужка Петкова на въпрос от народните представители Петър Славов и Мартин Димитров.
Заемът е бил изтеглен на 11.08.2014г., въпреки издадената от тогавашния министър Щонов заповед за спиране на всякакви дейности от страна на Министерство на икономиката и енергетиката (МИЕ) и дружествата в системата му по проекта „Южен поток".
От вече предоставената информация от енергийния министър Петкова, Петър Славов и Мартин Димитров внесоха в четвъртък втори въпрос към министъра на енергетиката. С него те искат да разберат:
1. За периода 11.08.2014г. до момента колко са начислените и реално направените лихвени плащания към кредитора Газпром;
2. Правени ли са плащания по главницата, при положение че проектът е замразен и дейности по него не се извършват;
3. Каква част от тази вноска в капитала на „Южен поток България" АД е разходвана и за какво?
На практика това означава, че България, чрез държавното дружество „БЕХ" АД, е изтеглила заем от руската компания Газпром Е.П. Интернешънъл Б.В. от 191 млн. лв., за да съфинансира приоритетния за Москва проект „Южен Поток". Обезпокоителен е и фактът, че това се случва след като проектът „Южен поток" е напълно замразен от българска страна, коментират народните избраници.
Отпуснатите кредити на БЕХ следва да са на база на подписания през мандата „Орешарски" Протокол от 31,10.2013г. с руската компания за отпускане на 620 млн. евро при годишна лихва 4,25%.
„Повече от притеснително е при изрична забрана от ресорния министър ръководството на подчиненото му дружество да взима заем от чужда държавна компания, при обременяваща лихва и то по проект, който е замразен.", допълни Петър Славов.
Неотдавна, в едно интервю бившият финансов министър Симеон Дянков посочи БЕХ като една от язвите в българската енергийна система. Нещо повече - той смята, че холдингът трябва да бъде закрит, за да не трупа нови финансови тежести върху огромната задлъжнялост на енергетиката.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг