С тези думи се обърна президентът Росен Плевнелиев към представители на 30 български и повече от 50 виетнамски компании в Хо Ши Мин, където държавният глава откри виетнамско-български бизнес форум.
До 2003 година в Хо Ши Мин е реализиран само един български проект на стойност едва около 600 хил. щ.д., стана ясно по време на срещата с бизнеса от двете страни. В същото време в индустриалния център на Виетнам с над 10 милиона души население, международни компании са отворили повече от 2600 свои офиса. Средногодишно провинцията привлича около 33 млрд. щ.д. чуждестранни инвестиции.
Пред бизнеса в Хо Ши Мин българският президент припомни традиционно силните позиции на страната ни в областта на информационните и комуникационните технологии в региона на Югоизточна Европа и подчерта, че ИТ-секторът създава десетки хиляди работни места в България. „Искаме също така да споделим някои постижения на България в хранителната индустрия, ядрената енергетика, производството на лекарства", допълни държавният глава.
Той изрази оптимизъм, че първите истории на успеха между България и Виетнам ще бъдат създадени, надграждани и развивани, но това зависи от активността на бизнеса от двете страни.
По думите на държавния глава, чрез сключените договори именно бизнесът е този, който създава доверие, и от партньорството между България и Виетнам ще спечелят и двете страни. Президентът призова българския и виетнамския бизнес да работят заедно за постигането на нов стандарт на сътрудничество и изрази желанието на българската страна да споделя постиженията си, резултат и от значителния научен потенциал, с който разполага България.
На 31 октомври президентът Росен Плевнелиев ще открие в Хо Ши Мин втори офис на българската Служба по търговско-икономическите въпроси, с което ще приключи държавното му посещение в Социалистическа република Виетнам.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг