8 Август, 2026

София и Скопие се договориха за общ Балкански туристически проект

София и Скопие се договориха за общ Балкански туристически проект

Двете страни ще си сътрудничат и при случай на бедствия и аварии

България и Македония ще работят заедно по създаването на общ Балкански туристически маршрут. За работна група между двете страни се договориха министърът на туризма Николина Ангелкова с Кочо Ангушев, вицепремиер по икономическите въпроси на Македония. Това стана по време на днешното съвместно българо-македонско правителствено заседание, съобщиха от правителствения пресцентър.

Двупосочният обмен на туристи е много добър, поясни министър Ангелкова. Тя поясни, че Македония е сред водещите туристически пазари за България. В периода януари-септември у нас са пътували повече от 413 хил. македонски граждани. 
Това е с 5,8% ръст спрямо същия период на 2016 г. и Македония заема шесто място по отношение на генериращите туристи за България, обясни министърът.

Традиционно македонските туристи идват у нас, за да посетят Черноморските курорти, но има и сериозен интерес към зимни курорти като Банско, Боровец и Пампорово, допълни тя.

Планира се и провеждането на дни на България в Македония и дни на Македония в България. Предвижда се и организация на опознавателен тур на македонски журналисти и туроператори.

България и Македония ще си сътрудничат и при случай на бедствия и аварии с доброволна помощ и предоставяне на информация. Ще се обменя техническа и правна документация, методологична и друга литература, видео и снимков материал във връзка с превенцията и реагирането при бедствия. Снабдяването на спасителните екипи с оборудване, провеждането на съвместни експертни срещи, семинари, учения също са обект на Споразумението.

По време на съвместното заседание Българският газопреносен оператор "Булгартрансгаз" ЕАД и Акционерното дружество за извършване на енергийни дейности Македонски енергийни ресурси "МЕР АД Скопие" подписаха споразумение за провеждане на предпроектно проучване за изграждане на нова газова междусистемна връзка.

Сподели:
Слънчев бряг е пълен с туристи на макс, хвалят се хотелиери

Слънчев бряг е пълен с туристи на макс, хвалят се хотелиери

Целта на родните хотелиери и да запазят българите у нас, които изживяват ценови шок след приемането на еврото

Как проект за милиони превръща българско село в атракция за туристи

Как проект за милиони превръща българско село в атракция за туристи

В рамките на проекта е предвидено обновяване на централния площад в село Баня, изграждане на фермерски пазар, пространства за местни производители и занаятчии, както и създаване на нови зелени площи, спортни и детски зони

Расте броят на чуждите туристи в България, предпочитащи градския туризъм пред морето

Расте броят на чуждите туристи в България, предпочитащи градския туризъм пред морето

"Полша, Италия и Испания са основните пазари, които в момента подхранват този туристически поток"

Коментари (0)