6 Декември, 2025

Стартира проверка на качеството на 31 продукта от 3 търговски вериги

Стартира проверка на качеството на 31 продукта от 3 търговски вериги

Министър Порожанов не очаква да има изненади по отношение на родните продукти

Български експерти са започнали да правят анализи на 31 продукта от три големи търговски вериги, за да сравнят има ли разлика в качеството на храните у нас и в Западна Европа. Това обяви пред "Нова телевизия" министърът на земеделието Румен Порожанов.

Той уточни, че са закупени едни и същи продукти от Германия, Австрия и България. Те са били подбрани от точно определени търговски вериги. Ще се изследват шоколадови, млечни и месни продукти, както и безалкохолни напитки. Детски храни също попадат в проверката.

Първо ще се направи сравнителен анализ на информацията на етикетите на продуктите. След това ще се проверят типа и плътността на стоката и най-накрая започва изследване на съставките.

Порожанов добави, че 90% от млечните продукти на българския пазар са родно производство и затова там не очаква да има голямо разминаване. 60-70% от всички останали продукти в магазините също са произведени в България, уточни министърът и добави, че основно се внасят пилешко и свинско месо.
Сподели:

Коментари (0)

КЗК с тежка констатация: Има изкривяване на пазара за храни у нас - от производство до търговия

КЗК с тежка констатация: Има изкривяване на пазара за храни у нас - от производство до търговия

Продукцията става все по-силно зависима от внос, а резултатът от това е осезаемо повишаване на цените за потребителите

Путин и индийския премиер са на разговори за търговията с оръжие и петрол

Путин и индийския премиер са на разговори за търговията с оръжие и петрол

Путин е на първа визита в Индия от четири години, чиято цел е да се засили търговията с важен купувач на руско оръжие и суров петрол, след като западните санкции засегнаха десетилетните връзки между Москва и Делхи

САЩ глобиха компания, обвързана с руски олигарх

САЩ глобиха компания, обвързана с руски олигарх

Според OFAC, Gracetown е създадена през 2006 г., за да управлява 3 луксозни имота в Ню Йорк и Вашингтон, които Олег Дерипаска е закупил по същото време