Нашата страна чрез Българската банка за развитие ще получи 75% от целия финансов ресурс, който китайската държава е отделила за общо 16 държави от Източна Европа. Това обяви по bТВ шефът на банката Стоян Мавродиев. Според него България се превръща в основен партньор на Китай за Европа и основен, хъб през който ще минат предвидените за района два млрд. евро.
Мавродиев посочи, че от 8-9 месеца са в много динамични контакти с Китайската банка за развитие, провели са много формати и срещи, а днес тези усилия се материализират.
Фактът, че ние сме партньор на китайската страна е доверие към нашата банка. За тях е плюс, че работят с държавна банка.
Българските фирми тепърва ще кандидатстват с добри проекти за предвидените за нас 1, 5 млрд. евро. Става дума за 10-годишен ресурс, на много ниски и изгодни за малкия и среден бизнес лихвени нива. Китайската банка за развитие не поставя никакви предварителни условия за проектите. Няма и никакви ограничени за сферите, които ще финансираме. Всичко ще се преценява и разпределя от Българската банка за развитие, категоричен е Мавродиев.
Той акцентира, че недоброжелателна пропаганда са внушенията, че банката, която ръководи се е ориентирала към едрия бизнес. Над 75% от раздадените кредите от нас са насочени към малки и средни предприятия и стартиращи фирми. Според банкера неоснователни плашила и страхове са и внушенията, че добрите отношения с Китай ще ни дистанцират от ЕС.
Бизнес
Стоян Мавродиев: 75% от финансовия ресурс, който Китай отделя за Източна Европа идва в България
![Стоян Мавродиев: 75% от финансовия ресурс, който Китай отделя за Източна Европа идва в България](/static/downloads/uploads/Images2/s/stoian_mavrodiev1.jpg)
Стоян Мавродиев
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.