Търгът за магистрала "Хемус", спрян от премиера Бойко Борисов поради "витаещи съмнения", е прекратен по искане на Европейската комисия, а не поради липса на пари, какъвто бе официално обявеният мотив. Българските власти са си правили сметка да строят магистралата с европейско финансиране по новата оперативна програма "Транспорт", очевидно за сметка на "Струма", но са получили категоричен отказ, пише Mediapool.bg. От публикуваните документи става ясно, че Еврокомисията е била сезирана за плановете им от австрийската компания "Щрабаг", която е представила решението на Върховния административен съд (ВАС) по тяхната жалба от миналата година.
Припомняме, че премиерът Борисов обяви на 15 февруари, че спира обществената поръчка за магистрала "Хемус", която трябваше да бъде изпълнена за близо 1 млрд. лв. от фирми, свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски и директора на "Лукойл България" Валентин Златев. Закритата вече Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" (НКСИП) изпълни разпореждането и го обоснова с невъзможност да бъде осигурено финансиране за изграждането на двата лота по линия на оперативна програма "Транспорт".
"Официално или неофициално върху тази процедура имаше съмнения, че не е така както трябва", заяви по-късно същия ден Борисов и допълни: "Витае, че зад едната (фирма) стои Златев, зад другата стои Пеевски."
"Затова я затворих и разпоредих веднага да се проведе нов търг, да бъде направен пред очите на всички медии", каза министър-председателят, а по повод аргумента липса на финансиране обяви: "Затова по документи днес нямаме пари, но от утре ще имаме. Говорил съм с финансовия министър за утре да ги подсигури, когато пуснем новият търг да бъде обезпечен."
Новият търг обаче не се проведе "веднага", а три дни след временното му спиране бе прекратен. Това, както и предстоящото препроектиране на магистралата, бе обявено от Борисов по време на посещение в Брюксел след среща с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер.
Сега обаче турската компания "Ташяпъ", която остана втора в търга за единия лот на магистрала "Хемус", обжалва официалното основание за спирането на процедурата – липсата на средства. Фирмата се аргументира именно с решението на Върховния административен съд по жалбата на "Щрабаг".
Куриозното в случая е, че новото дело по жалбата на турската фирма е разпределено на същия съдебен състав, който се е произнесъл по същия казус по повод обжалването на "Щрабаг". Съдиите Аделина Ковачева, Кремена Хараланова и Бисерка Цанева вече са постановили, че няма пречка да се проведе търгът за "Хемус", въпреки че финансирането на обекта е под въпрос. Сега от тях на практика се иска да излязат с напълно противоположно решение и те са си направили отвод.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг