Местните търговци се опасяват, че навлизането на веригата ще доведе до фалита им.
В Бургас над 500 дребни търговци, които разпространяват тютюневи изделия, се чувстват застрашени от инвазията на новата верига павилиони. Настъплението в морския град започна, като бяха изкупени голяма част от павилионите за вестници. След това Общинският съвет на 2 пъти промени Наредбата за преместваемите обекти, така че в будките да се продават не само печатни издания, но и цигари и дребни пакетирани стоки, разказват местни търговци.
По техните думи един търговец няма право да стопанисва повече от един обект. "Единствено изключение се допуска за печатни произведения. Тоест за нас се разрешава един обект, а за тях се разрешават 50- 100 и повече", оплака се Николай Димитров, председател на Асоциацията за защита на средния и дребния бизнес.
Всеки месец справките от бургаския дистрибутор, който е и техен, пристигат в „Булгартабак”.Те си избират най-вървежната локация не само в Бургас, това се отнася за цялата страна. Това действително е бомба със закъснител, защото става въпрос за страшно много фирми и съответно работници", коментират потърпевши от ситуацията.
В жалба до Административния съд търговците в Бургас настояват по съдебен път да бъде спрян монополът, като спорните поправки отпаднат.
Освен от търговците, новата верига среща отпор и от потребителите.
В Фейсбук има група "Аз не купувам от Lafka" в която членуват над 44 хиляди души. В нея се появяват новини свързани с инвазията на веригата в страната, както и за протестите на търговци и потребители.
Според членовете на групата от "Булгартабак" насилствено установяват монопол, като премахват конкуренцията.
Сред основните причини за бойкота на "Lafka" e и собствеността й, която неофициално се свързва с банкера Цветан Василев.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг