Срещите в Техеран, на които България се готвеше да предложи на Иран да купи вече ненужния й руски реактор, поръчан за АЕЦ "Белене", преминаха като опознавателни без навлизане в детайли и без споменаване на конкретни суми, съобщи кореспондентът на "Капитал" в иранската столица. Двете страни обаче си обещаха да продължат да обсъждат темата.
Вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев и министърът на енергетиката Теменужка Петкова се срещнаха днес с вицепрезидента и ръководител на организацията за
атомна енергия на Ислямска република Иран Али Акбар Салехи, съобщи пресцентърът на Министерския съвет.
На нея министър Петкова е информирала Али Салехи за решението на Арбитражния съд в Женева по търговския спор между Националната електрическа компания и "Атомстройекспорт" във връзка с проекта за АЕЦ "Белене". То предвижда НЕК да заплати 535 млн. евро на руската компания, както и да придобие произведеното за изграждането на проекта "Белене" оборудване.
България се надява да се стигне до сделка, за да се разплати с Русия, а разглежда Иран като възможен купувач заради напредналият стадии на проекта за два нови блока в АЕЦ "Бушер". Те са от същата модификация като първоначално предвидените за АЕЦ "Белене" ВВВР-1000/446. В същото време все още няма договор за тяхното изграждане и руската "Атомстройекспорт" не е започнала производството на оборудването.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг