Той коментира и идеята американската Уестингхауз да изгражда у нас 7-ми блок на АЕЦ “Козлодуй”. Според него това една добра идея, но е изненадващ начина, по който са били водени преговорите на министър Стойнев с представителите на компанията.
Разговори с Уестингхаус са водени още при управлението на ГЕРБ, когато аз бях министър. Тогава направихме предпроучване на площадката на Козлодуй и това беше още една възможност за маневриране. Но се изненадах от начина, по който се случи това договаряне. Тоест, една потенциално добра идея, за един миг доведе до основателни подозрения какво и как това се случва. Положението у нас е такова, че носим дълбока травма – финансова и психологическа, от проекта Белене. Затова сега се борим да намалим щетите, посочи Трайков.
Според него не се е случило нищо необратимо. Започнат е един процес и ако се спазват добрите практики, решенията на всеки един етап могат да се вземат правилно и да бъдат в интерес на страната.
Трайчо Трайчев е категоричен, че преди да реализираме една добра идея, трябва да има анализ на основата на какво се реализира тази идея. Трябва да отговорим имаме ли нужда от този 7-ми блок в Козлодуй. Но тъй като имаме вече арбитражно дело срещу Белене – тогава ръцете са ни развързани и можем да мислим да изграждаме нов блок в Козлодуй, тъй като на 5 –ти и 6 -ти блок може да разчитаме още 25 години, а след това потребностите на България налагат изграждането на 7-ми блок.
Бившият министър подчерта, че Уестингхаус и Росатом са едни от важните играчи в изграждането на атомни централи. Но вече имаме една руска, следователно по-добре е да изберем друга компания, която да строи, за да постигнем дивесификация в енергетиката. А технологията на Уестингхаус се оказва най-добрия вариант, това е един от най-добрите реактори от гледна точка на сигурност, подчерта Трайков.
Според бившият министър безобразие са да има толкова големи партийни субсидии. Неговото мнение, а и на РБ е, че партийните субсидии трябва да се дават за целеви плащания, а не да се използват за благотворителни знаци от лидерите им.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг