Днес бе обявен конкурса за избор на концесионер на летището. Процедурата бе публикувана в официалния вестник на Европейския съюз, в Националния концесионен регистър и в Държавен вестник. Обявлението, документацията за участие в откритата процедура и приложенията към нея ги има и на сайта на транспортното министерство.
Според едно от изискванията към кандидатите е бъдещият концесионер на летище София да вложи минимум 306.545 млн. лв. в развитието на столичния аеропорт за срока на частното управление, който ще е 35 години. Операторът ще трябва да инвестира в изграждането на напълно нов пътнически Терминал 1 със седем ръкава и 5 входа-изходи за пътници с капацитет на обслужване 3 млн. пътници годишно.
Минималните изисквания към участниците са да имат опит като летищен оператор на поне едно международно летище, обслужващо над 6 милиона пътници годишно. Те трябва да разполагат с необходимото техническо оборудване, както и с квалифициран технически персонал, да имат опит при изграждането на летищна инфраструктура, както и да дадат надеждни гаранции за осигуряване на финансирането на исканите от тях инвестиции.
От кандидатите ще се иска да платят минимално еднократно концесионно плащане, в размер не по-малък от 550 млн. лева без ДДС или 660 млн. лв. с данъка. Годишното концесионно възнаграждение трябва да е не по-малко от 7 на сто от общия размер на нетните приходи на летището от всички дейности за текущата година. Това прави поне 9.957 млн. лв. без ДДС или близо 12 млн. лв. с данъка.
При оценката на офертите най-голяма тежест ще има именно предложението за плащането накуп – 55 на сто. Това означава, че предложилите по-високо първоначално възнаграждение и минимална годишна такса ще получат повече точки от офериралите минималните изисквания. Съотношението между еднократното и годишното плащане в рамките на този критерий е 90 към 10.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг