24 Ноември, 2024

Тристранният съвет одобри промени в данъчните закони

Тристранният съвет одобри промени в данъчните закони

От 2019-та година да се увеличи данъкът за стари автомобили е предложение, което синдикати и работодатели одобриха днес на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Промяната ще залегне в данъчните закони. Друга идея цели да облекчи работодателите, които вече няма да издават служебни бележки за доходите. Приход в държавния бюджет се очаква от чуждите фирми, които вече ще плащат данък-печалба в България. За първи път отделните данъчни закони са обединени в общ и това е Закон за корпоративното подоходно облагане.

Заради въвеждане на нов екологичен компонент с 30% се увеличава годишният данък на близо 2 млн. и 500 хиляди коли над 15-годишна възраст.

Край на данъчните облекчения за превозните средства с катализатори и за автомобилите с малка мощност на двигателя. Запазват се само за мотоциклети и мотопеди до 100 конски сили.

Синдикатите не се съгласиха с новото облагане на моторните превозни средства.

"Прави впечатление по-сериозното натоварване точно за 15-годишните автомобили, като в обсъждането в комисия смятахме, че това е по-скоро техническа грешка, но се оказа, че и във финалния вариант на законопроекта остава. Категорично не приемаме твърдението, че е невъзможно да се установи има или няма катализатор колата, тъй като всяка година преминават през годишни технически прегледи, където това се установява", заяви Ваня Григорова- КТ "Подкрепа".

С новите промени отпада изискването при продажба на автомобил продавачът да представя бележка за платени данъци. Това ще се извършва от самия нотариус по електронен път. Той в 7-дневен срок след това ще декларира продажбата пред съответните общински фискални власти.

Промяна и в имотния данък - 50% отстъпка само за едно жилище, декларирано като основно, всяко следващо ще се облага на пълната му данъчна оценка.

По предложение на бизнеса от 2020 -та да отпаднат служебните бележки, които работодателите издават на служителите за доходите. Това вече ще става по електронен път.

Работодателите поискаха да отпадне задължителния годишен одит на малки и средни фирми с оборот до 4 млн.лв., като заявиха, че практиката в ЕС е на такъв одит да бъдат подлагани фирми с годишен оборот 8 млн.

Работодателите изчислиха, че 6 500 малки и средни фирми губят годишно по 13 млн. лв. заради задължителния одит.

"Искам да ви уверя, че работодателите няма да оставят този въпрос така. И за разлика от миналия път, когато това се случи между две четения, сега няма да допуснем подобно нещо, тъй като считаме, че това е най-арогантното и вероломно потъпкване на договорния процес и на диалога в обществото", заяви Кънчо Стойчев- АИКБ.

Вицепремерът Валери Сименов подкрепи бизнеса и обеща да внесе нужната поправка в счетоводния закон.

"Това означава разходи, това означава договори с одитори, това означава счетоводство, което да подготвя документи за одитора. Едни такива базмислени разходи, които не са обосновани и само товарят бизнеса", каза вицепремиерът Валери Симеонов.

Сподели: