Двете американски централи “Марица-изток 1” и “Марица-изток 3” са изявили желание за преговори по дългосрочните договори, разкри зам.-министърът на икономиката Антон Павлов на конференция за електроенергийния пазар, организирана от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК).
По думите й американците също имат интерес да се промени ситуацията, защото така бизнес не се прави, посочи Павлов и припомни, че разчетите на НЕК са показали невъзможност за издължаване към двата ТЕЦ-а.
Друг проблем са преференциалните цени за ВЕИ централите, с чиито инвеститори също се водят преговори.
Зам.-министърът смята, че през последните 10 години е водена непоследователна политика в енергетиката, която е довела до натрупване на дефицит от близо 3 млрд. лв. в НЕК. Ако не бъде променен моделът за задължително изкупуване на електроенергия по преференциални цени, НЕК ще генерира още около 900 млн. лв. загуби за година. Павлов очаква от всички участници на пазара разумни отстъпки.
“Категорични сме, че българските домакинства не бива да поемат тежестта за некомпетентно взиманите през годините решения”, каза още той и подчерта, че непрекъснато поскъпване на тока не е най-добрият вариант за спасяването на енергийната система, а е само една хипотеза.
Конференцията бе по повод навършването на 10 г. от началото на свободния пазар на електроенергия у нас. Павлов съобщи, че преди 10 г. участниците на свободния пазар на електроенергия у нас са били едва 11. През миналата година вече са 2157. През 2013 г. количествата еленергия, търгувани на свободния пазар, са се увеличили с близо 30%.
До момента имаме частичен опит за либерализация, надявам се до година-две моделът да се промени и да има повече продажби на електроенергия на свободния пазар, каза Константин Стаменов, председател на УС на БФИЕК.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг