"Начинът, по който правителството се готви да вземе новия дълг е нормален, честен и открит. Такъв дълг беше взет от две други правителства през 2012 година по съвсем същия начин и тогава нямаше никакви протести от парламентарните сили, които сега обвиняват управляващите. И това е доказателство, че проблемът се политизира. Всякакви твърдения, че този заем ще ни зароби са абсолютна лъжа", коментира Владимир Каролев, съветник на министъра на икономиката.
По думите му, вземането на нов дълг се налага, за да се рефинансират стари задължения и това също е нормална финансова практика.
Той подкрепи финансовият министър в призива му да се постигне обществено и политическо съгласие дали да се продължи с политиката на дефицити.
"Много двулично и цинично е партии, които стимулират политики на дефицити сега да критикуват правителството. това е порочния начин", коментира Каролев.
"Трябва да се обясни на пенсионерите, че всяко увеличаване на пенсиите се взема заем от техните внуци и деца. Според мен, политиците трябва да се обединят и да обяснят на хората, че държавата има пали за социални реформи само от данъците", смята финансистът.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг