Списъкът с кредиторите от КТБ е недостоверен. Той съдържа много грешки, които не знаем дали са само технически или умишлени. Липсва информация и за задължението към основния кредитор – Фонда за гарантиране на влоговете, подаден е и извън работно време – т.е е незаконен и умишлено или по някакъв дирижиран начин не включва много кредитори. Това коментира пред Faktor.bg съпредседателят на сдружение "Ние, гражданите" Вера Ахундова, след като днес по-рано публично бяха обявени списъците с кредиторите на фалираната банка.
“За това дали е незаконен – самите органи трябва да се произнесат. Първото, което ще направим е да подготвим оспорване буквално в следващите дни към съдебната система. Отговорност зa тези грешки носят както синдиците така и Фондът в лицето на Миленков, който е одобрил списъка. Главният прокурор трябва да се произнесе също.” допълни още Ахундова.
„От друга страна на 131 страница липсва сумата, която се дължи на Фонда за гарантиране на влоговете. Не знам дали е техническа грешка или друго, но самите синдици са попълнили декларация, че носят наказателна отговорност за верността на данните, които подават.Също така самият списък е направен така, че максимално да затрудни кредиторите на банката. Първите около 300 – 400 имена са на чуждестранни служители – някои са на български, други на английски. Не е съобщено в печата в чужбина, че ще се публикува такъв списък. Правата на тези хора може да са драстично нарушени, ако сумите са сбъркани. В него присъства и една огромна група на хора, които са кредитори с 0.01 лев. и не е само един подобен случай. Ако не беше трагично, щеше да е смехотворно. Вероятно е имало вариант хора, които са под определена сума, да бъдат отделени. В момента е много трудно боравенето с данните.” обясни още Ахундова.
Тя алармира и за още нещо обезпокоително - 230 служители на банката са ограбени с три милиона – недоплатени гарантирани депозити, повечето в рамките до 5 хиляди лева. Суми, които е трябвало да им бъдат изплатени са вкарани в групата на несъстоятелност. „Това е като наказателна операция срещу хората, защото са работили в КТБ – обикновени служители. По принцип когато служители на тези хора трябва да им заплатят сумите след като се анулират задълженията им. Този случай ще отиде и в европейските съдилища и при европейския Омбудсман.” заяви тя.
„Драстични са изводите, които правим по тези кредитори, които са станали такива по силата на цесии. Присъстват много малък брой цесии и кредитори, има цесии, при които цесионерът е признат безусловно за кредитор. Има други цесии, при които е поставено условие – биха били кредитори, ако цесиите не се оспорят след време. Като кредитор не присъства нито едно държавно предприятие – тези, които са правили помежду си цесии и прихващания. Има и цяла една друга група, в която хората не фигурират нито като кредитори, нито фигурират техните цесионери.” коментира съпредседателят на сдружение "Ние, гражданите"
„Относно наличието на имена на толкова чужди банки – това показва, че КТБ не е била пирамида. Дали хората ще си получат парите, по наша преценка в момента има милиард и двеста лева. Може би двеста ще бъдат буквално пропилени от синдиците и техните обслужващи юристи. По думите на финансовия министър Горанов няколко стотин милиона ще бъдат събрани. Първото раздаване на средства ще се извърши 14 месеца след обявяването в несъстоятелност. Но в същото време има и неправомерно осчетоводяване на цесиите на хора, които са подали уведомление след 6-ти ноември, цесиите са оспорени, но хората не са върнати в списъка на кредиторите.” уточни още тя
Според нея целите на този лист на кредиторите е посредством тези юридически разходи да се намали сумата за изплащане. „С всеки иск банката трябва да плати 4%, също така някои адвокати на синдиците получават по 10 000 лв. на час хонорари. Но основната цел на всички тези операции е да се намали значително броят на кредиторите и дължимите към тях средства. Например на 20-ти юни съотношението между Фонда и негарантираните влогове е 55 към 45, т.е 2, 6 милиарда са загубени от негарантирани влогове. В момента целта е този процент да се сведе на 80 на 20, да се прибере един милиард, който е даден на Фонда и повече няма да има какво да се взима. Едва ли ние редовите клиенти ще вземем повече от 3%, 4% от сумите, които сме загубили, при най-оптимистична прогноза не повече от 7-8% и то в 10-годишен период.” заяви Ахундова в заключение.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни