Повод за изявлението им стана информация в "Капитал". От икономическото издание твърдят, че фирми около "Винпром Пещера" през последните месеци активно са изкупували реституционните книжа и вече са натрупали пакет от 37 млн. такива бонове.
На 21 август Министерството на земеделието обяви голям търг на земеделски земи. Земите ще могат да бъдат изкупувани само от притежатели на поименни компенсационни бонове.
Преди това за няколко месеца компенсаторните бонове увеличиха цената си на фондовата борса (БФБ) почти тройно.
От началото на годината те поскъпнаха от 30 до 83 стотинки, преди да бъде обявен предстоящият голям търг на земя.
Това стана повод за обвинения, че някои купувачи са разполагали с информация за търговете, преди тя да бъде обявена публично.
Според информацията на "Капитал" купувачите на боновете са свързани с "Винпром Пещера" през адвокатска кантора "Базлянков, Станоев и Ташев" в Пловдив, която обслужва по-голяма част от бизнеса им.
Освен това строителната компания на групата - "Галакси пропърти груп", където акционери са основните собственици на винпрома - Антон Щерев и Атанас Петров, е основен кредитор на някои от купувачите, пише още "Капитал".
В съобщението си днес от дружеството заявяват, че от "Капитал" не са потърсили тяхната позиция по въпроса.
"Винпром Пещера" АД заяви, че притежава едва 88 хил. поименни компенсационни бонове през фирмата си "Омега агро". Те са закупени през 2007 г. на обща цена от около 40 хил. лв., уточняват от дружеството.
От "Винпром Пещера" обвиняват изданията на "Икономедия" (сред които е и "Капитал") в политизирана медийна кампания и в поръчкова журналистика.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни